info@kaico.org 02154983000

کشت جلبک دریایی توسط هلدینگ کشاورزی کوثر

موقعیت خاص جغرافیایی ایران در منطقه گرم و خشک جهان و نیز تغییرات اقلیمی شدید طی سالهای اخیر که منجر به تشدید شرایط کم آبی و خشکسالی های گسترده در کشور شده از سویی و از سوی دگر تحریم های ظالمانه حاکم و بعضاً برخی سوء مدیریت‌ها در مصرف منابع آب شیرین کشور باعث شده است که کشور در شرایط بحران آبی قرار گرفته و در حوزه تامین نهاده های دامی و کشاورزی نظیر علوفه و دان طیور در مضیقه قرار گیرد که نهایتاً این امر می تواند موجب آسیب امنیت غذایی و سلامت و بهداشت روانی جامعه گردد. بنابراین یافتن راهکارهایی با تکیه بر منابع داخلی می­تواند تا حدودی ریسک این تهدیدات را کاهش دهد. یکی از این راهکارها تولید مواد خوراکی جایگزین از طریق بهره مندی از آبهای نامتعارف به جای کشاورزی با آب شرب انسانی است.

وجود عرصه های گسترده دریایی در سواحل جنوبی و شمالی کشور از پتانسیل های ارزشمند طبیعی کشور بوده که تاکنون نگرش های اقتصادی روی این منابع عظیم آبی به عنوان تنها آبراهه های تجاری و نیز برداشت و صید آبزیان بوده است. این در حالیست که وجود ذخائر زیستی جلبکها که موجودات فتوسنتز کننده اکوسیستم های دریایی و اقیانوسی بوده و با قدرت بی نظیر خود در جذب انرژی نورانی خورشید و جذب دی اکسید کربن از طریق انجام فتوسنتز حتی در اعماق 200 متری آبها در تولید مواد غذایی ارزشمند نقش دارند، تا حدود زیادی مغفول مانده است.

در کشورهای آسیایی بخصوص کشور پرجمعیت چین و نیز ژاپن و کره قرنهاست که از جلبکها مصرف مستقیم غذایی داشته و حدود 80 درصد جلبک تولیدی کشورهای آسیایی که تامین کننده 90 درصد جلبک تولیدی جهان هستند، به مصرف مستقیم خوراکی می رسد و مابقی آن در تولید ترکیبات بیوپلیمری مورد مصرف انواع صنایع قرار می گیرد. مصرف جلبکها به علوفه دامی نیز از دیرباز در برخی از کشورها بخصوص کشورهای اروپایی رایج بوده و با سیلوکردن جلبکها در فصول سرد سال از آنها برای مصارف دامی استفاده می شده است.

با پیشرفت علم و تکنولوژی وبه منظور استفاده بهینه از منابع طبیعی و تامین نیازهای بشر ، نتایج تحقیقات پژوهشی نشان داد که جلبکهای دریایی دارای اهمیت بسزایی در عرصه کشاورزی و صنعتی دارند.در حال حاضر جلبک به صورت گسترده در کشاورزی ، صنعت ، داروسازی ، تصفیه آب و صنایع غذایی ،کاربرد بسیار دارد.

بنا به گفته دکترباروتکوب مدیرعامل هلدینگ کشاورزی کوثر ایران دارای سواحل دریایی بسیار با شرایط آب و هوایی مناسب است ،که این ظرفیت مهم، بستر خوبی برای پرورش این محصول است.با توجه به افزایش جمعیت ، منابع محدود و نیازهای نامحدود بشر ،باید به منظور مدیریت تامین منابع غذایی از همه فرصتهای موجود استفاده بهینه کرد.

وی افزود :در سند ملی توسعه زیست فناوری نیز به این مهم توجه شده است ،با این وصف، متاسفانه ایران سهم اندکی در تولید جلبک دریایی دارد و هنوز نتوانسته ایم از این موهبت الهی استفاده مطلوب داشته باشیم.بنابراین شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثرکه نقش مهمی در امنیت غذایی کشور دارد و خود را در جهت تامین نیازهای راهبردی کشور،مکلف می داند در راستای منویات مقام معظم رهبری در جهت مقابله با تحریم های ظالمانه و توجه به تولید ملی و همچنین دغدغه ها ی مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر مهندس اسکندری ، کار تولید و پرورش جلبکهای ماکرو دریایی در دستور کار قرار گرفت و کارگروه تخصصی تولید و پرورش جلبکهای دریایی (با تاکید بر سواحل جنوبی کشور) تشکیل شد.

با تشکیل یک کارگروه و تحقیقات علمی و جلسات متعدد توسط معاونت پژوهش و توسعه فناوری گروه کشاورزی کوثر، سواحل  دریای عمان  را جهت کشت جلبک انتخاب کردیم و با دانش و توانایی نیروهای داخلی اولین کشت جلبکهای دریایی این شرکت دراسکله گیشا  انجام شد.

در حال حاضر عملیات نشاکاری جلبک در قفس های چوبی (با ابعاد 2متر طول* 2متر عرض* 50 سانتی متر ارتفاع) در حال انجام است و با وجود شرایط سخت کاری دریا شامل طوفان ها و امواج شدید، کار جمع آوری جلبک از سواحل صخره ای در حال انجام بوده و پروژه تاکنون بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و تلاش می شود تا قبل از شروع طوفان‌ها و بادهای موسمی تابستانه (مانسون) در دریای عمان، کار کشت و برداشت جلبک خاتمه یابد.

ایشان در ادامه گفت:هم اینک از کلیه گونه های جلبکی کشت شده نمونه هایی برداشت، خشک و به آزمایشگاه دامپزشکی کوثر منتقل شده است تا پس از آنالیز تقریبی خوراک و اخذ اطلاعات تکمیلی در خصوص ارزش تغذیه ای و همچنین وجود یا عدم وجود مواد ضد مغذی، امکان استفاده از آنها در خوراک دام میسر شود. از مدت ها قبل نیز رایزنی هایی با گروه دامپروری دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده و قرار است با همکاری مشترک تیم علمی کارشناسان آن دانشکده و تیم فنی یکی از شرکتهای گروه کشاورزی، طرح های آزمایشی مربوطه روی دام صورت پذیرد.

و این نوید را می دهیم با تلاش همکارانمان در این هلدینگ در جهت توسعه اقتصاد دانش محور بهتر و محکمتر از پیش گام برداریم و بتوانیم علاوه بر مصرف داخلی این محصول را نیز صادر کنیم.

پیش از این مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در نشستی با مهندس سعید اوحدی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: با توجه به مطالعات عمیق و کارشناسی صورت گرفته در این حوزه؛ کاشت و برداشت ۴ نوع جلبک که قابلیت جایگزینی با محصولاتی نظیر علوفه را دارند در دستور کار سازمان قرار گرفته به این دلیل که اولاً بذر آن روی سطح آب شور دریا کشت می‌شود و به تأمین زمین و آب نیاز ندارد ثانیاً با زیرکشت بردن بخش عظیمی از نوار ساحلی که مساحتی بیش از ۲ هزار کیلومتر را شامل می‌شود، می‌توان پشتیبانی لازم را از طریق آموزش‌های مورد نیاز به ساحل‌نشینان ارائه و نسبت به کشت این محصول که اشتغال‌زایی و درآمدزایی بالایی را به همراه خواهد داشت اقدام کرد. وی ادامه داد: فعال‌سازی ظرفیت نوار ساحلی کشور برای تولید جلبک و بهره برداری از آن به عنوان خوراک دام و طیور خواهد بود.​

محمد علی هادی زاده