info@kaico.org 02154983000

نقطه کانونی مقاومت ملی در عرصه های اقتصادی می تواند بر پایه کشاورزی مردم محور بنا گردد.

 

به گزارش روابط عمومی گروه کشاورزی کوثر همایش ملی «کشاورزی و رونق تولید» با شعار «کشاورزی محور رونق تولید و محرک توسعه اقتصاد ملی» روزسه‌شنبه ۵ شهریور در سالن خوشه وزارت جهادکشاورزی با ۵ محور اقدام جهادی برای رونق تولید و خوداتکایی، رونق تولید، بهره‌برداری بهینه از منابع آب و خاک، رونق تولید، توسعه زنجیره ارزش (از مزرعه تا سفره)، رونق تولید، سرمایه‌گذاری و تجارت محصولات کشاورزی، رونق تولید، امنیت و سلامت غذایی و با حضور وزیر جهادکشاورزی، تنی چند از معاونان وزیر جهادکشاورزی، روسای تشکل‌ها و اتحادیه‌های تولیدی و صنفی برگزار شد. سخنرانی دکترمجتبی نوروزی مدیرعامل گروه کشاورزی کوثردراین همایش  به شرح ذیل میباشد:

باسمه تعالی

مسأله اصلی و اساسی، رونق تولید است. اگر تولید شد، آن وقت در بخش‌ های مختلفی
تحوّل ایجاد خواهد شد؛ اگر رونق تولید وجود داشته باشد، هم تأثیر می‌ گذارد در اشتغال،
هم تأثیر می‌ گذارد در کم کردن تورّم، هم حتّی تأثیر می‌ گذارد در وضع توازن بودجه،
هم تأثیر می‌ گذارد در بالا رفتن ارزش پول ملّی، این‌رها همه مشکلات مهمّ اقتصادی ما است.

(گزیده‌ ای از بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در اجتماع زائرین حرم مطهر رضوی ۱۳۹۸/۰۱/۰۱)

امروز جنگ اقتصادی، اولویت اول تهاجم دشمن و اقتصاد مقاومتی و رونق تولید راهکار مقابله با این تهاجم می باشد. در فضای اقتصادی کنونی که فشار تحریم های دشمن روز به روز در حال افزایش است نقطه کانونی مقاومت ملی در عرصه های اقتصادی می تواند بر پایه کشاورزی مردم محور بنا گردد.

در شرایط کنونی تحریم می تواند یک محرک اساسی و سریع در رونق تولید، اشتغال و پویایی بنگاه های کوچک باشد. در حالیکه تحریم های ظالمانه مالی علیه کشور و وضعیت رکود اقتصادی ، ضعف نوسانات و تغییرات مستمر مقررات و سیاست های تجاری و ارزی بر فعالیت بنگاههای کوچک اثر مخرب داشته، سایر مشکلات بنگاه ها از جمله کمبود  نقدينگي و وضعیت مالی ، سیستم بازاریابی و بازار رسانی مناسب محصولات تولیدی ، مشکل دسترسی و هزینه های بالا مواد اولیه در زمره چالش های داخلی بنگاه های کوچک و متوسط به شمار می رود که باید مورد توجه سیاست گذاران قرار گیرند.

بدیهی است که حمایت­های کنونی برای بنگاههای کوچک و متوسط ناچیز بوده و مدیران این شرکت­ها خواستار توجه و حمایت بیشتر می­باشند در حالی که با توجه به کمبود منابع مالی دولت امکان حمایت­ همه جانبه از بنگاههای کوچک و متوسط در حوزه تسهیلات و حمایت­های مالی را ندارد. بنابراین رویکرد و سیاستگذاری جدیدی را میطلبد و رسالت بنگاه های بزرگ حمایت از بنگاه های خرد می باشد.

سازمان اقتصادی کوثر با تغییر رویکرد خود و توسعه زنجیره های تامین، کار با بنگاه های کوچک تولیدی و پشتیبانی همه جانبه را بطور جدی پیگیری می کند تا از اتلاف منابع و تلاش های صورت گرفته جلوگیری شود.

IMG_9788_800x533

کارآفرینی اجتماعی، محرک رونق تولید:

با بررسی آمار در می یابیم  بخش کشاورزی نقش بالایی در تولید ناخالص ملی، امنیت غذایی، صادرات غیرنفتی، اشتغال و کاهش مشکلات اقتصادی-اجتماعی کشور دارد که رونق تولید در آن می‌تواند بر سایر بخش‌های اقتصادی نیز تأثیر بسزایی داشته باشد. بی شک بیکاری اصلی ترین چالش اقتصادی هر کشور در مواجهه با مردم است و رفع بیکاری،یعنی ایجاد اشتغال پایدار اصلی ترین دغدغه حاکمان. که این مهم فراهم نخواهد گردید مگر با کارآفرینی و رونق تولید.

شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر در سال رونق تولید نه تنها به دنبال پاسخگویی کامل به نیاز‌های غذایی کشور است، بلکه تلاش می‌کند با گسترش سطح توانمندی‌های خود و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود، در بازار‌های بین المللی حضوری فعال داشته باشد و نقش موثری در توسعه اقتصادی و امنیت ملی کشور ایفا کند.

اتکاء به تولیدات داخلی محصولات غذایی، آسیب پذیری در سطح ملی به ویژه در شرایط تحریمی را به حداقل می رساند. عرضه باثبات محصولات کشاورزی نقش اساسی در امنیت غذایی جامعه دارد و نهایتاً می تواند پایداری و استمرار امنیت غذایی را تضمین نماید.

کشاورزی برای کشور ما یک مزیت نسبی است:

مزیت نسبی یکی از معیارهای مهم اقتصادی جهت برنامه ریزی تولید ، صادرات و واردات است  و به معنای توانایی یک کشور یا یک منطقه در تولید یک کالا با هزینه و فرصت کمتر نسبت به سایر کشورها یا مناطق می باشد . این نظریه بیان می دارد که هر کشور یامنطقه با توجه به استعدادهای طبیعی ، فراوانی و سطوح بهره وری عوامل تولید به طور نسبی در تولید بعضی از محصولات مزیت دارد بنابراین بر اساس تخصص وتقسیم کار منطقه ای که از مزیت نسبی نشات می گیرد،  تولید و به تبع آن رشد اقتصادی و رفاه عمومی در کشور افزایش پیدا می کند.

تسهیل فضای کسب و کار داخل در جریان افزایش تنگناهای ایجاد شده از خارج می تواند بار فشار را متعادل کند. حل برخی مشکلات کسب و کار، راهکاری است که عمدتاً بودجه چندانی نیاز ندارد و نیاز به سیاست گذاری صحیح و عزم ملی دارد.

IMG_9750_800x533

بررسی ساختار اقتصادی كشور نشان می‌دهد كه كسب و كارهای خرد قسمت اعظمی از اشتغال كشور را به خود اختصاص داده و سهمی غیرقابل انكاری از تولید كشور، مربوط به این حوزه است كه در صورت حمایت می تواند نقش مهمی را در راستای رونق تولید با توجه به شرایط كنونی اقتصادی كشور ایفا نماید.

هم افزایی کسب و کارهای کوچک و متوسط در قالب سیاست خوشه بندی رویکرد مناسبی برای توسعه صنعت و پشبرد رشد اقتصادی در بخش کشاورزی و مناطق روستایی است. در همین خصوص به دلایل متعددی همچون اشتغالزایی، توسعه منطقه ای، ایجاد ارتباط بین واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ، توجه ویژه به این مقوله لازم است و این خوشه ها در بخش های مختلف از جمله کشاورزی می توانند به بهره برداری از فرصت های کارآفرینی و توسعه زنجیره ارزش کمک کنند.

باید در نظر داشت مفهوم رونق تولید «توسعه فعالیت های مولد و با ارزش افزوده بالای اقتصادی» است که به رشد اقتصادی، افزایش اشتغال پایدار و بالا رفتن درآمد سرانه خانوار منجر می شود و هرگونه رشد اقتصادی را نمی توان مترادف با رونق تولید دانست. و در همین رابطه حوزه کشاورزی و تولید مردم محور در این بخش در سال رونق تولید، می تواند محوریت تحقق این شعار را برعهده داشته باشد.

امروزه ساختار اقتصادی دنیا با گذشته به طور اساسی تفاوت کرده است. تولید پایدار و پیرو آن توسعه پایدار امروز بر پایه نوآوری و خلاقیت و استفاده از دانش استوار است و توسعه کارآفرینی اجتماعی ابزاری در استفاده حداکثری از مشارکت های مردمی در شناسایی و رفع چالش های اجتماعی و اقتصادی و بازگشت توسعه اقتصادی به درون روستاها می باشد.

ایجاد اشتغال، توزیع درآمد، متنوع نمودن اقتصاد روستایی و کاهش نابرابری در توسعه اجتماعی – اقتصادی به طور سنتی از اهداف اولیه صنعتی شدن روستایی محسوب می شود. توسعه صنایع در مناطق روستایی متناسب با زیست بوم کسب و کار این مناطق به توسعه کسب و کارهای روستایی منجر می شود. توسعه کسب و کارهای مبتنی بر تکامل زنجیره ارزش در طی یک دوره زمانی نتیجه تعامل بین عوامل داخلی و خارجی است.

از آنجایی که شرکت های کوچک توانایی محدودی در کنترل عوامل محیط خارجی دارند بقا و رشد آنها، به توانایی آنها در شناسایی و پاسخ به تهدیدها و فرصت های محیط خارجی وابسته است که این امر لزوم ایجاد زنجیره و خوشه های تولید را نشان می دهد.

به طور مثال کشورهای ترکیه و پاکستان و هند با فعال کردن بخش خصوصی و روستایی و با ایجاد واحد های 5 راسی در یک دهه گذشته توانسته اند بخش قابل توجهی از تولید لبنیات در جهان را در اختیار بگیرند.

تجارب حاصله و مطالعات انجام شده در دهه های اخیر به خوبی نشان داده است الگوهای به ظاهر مناسب توسعه که بدون در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی و معمولاً به صورت کلیشه ای و با اعمال مدیریت از بالا به پایین و فارغ از شرایط اجتماعی – اقتصادی جوامع انسانی، تصمیم گیری و اجرا شوند به دلیل نادیده گرفتن نقش مردم پایگی و جوامع محلی در تصمیم گیری های اصلی در مراحل طرح و اجرا، معمولاً با مشکلات زیادی مواجه می شوند که هم از نظر اقتصادی پرهزینه اند و هم از نظر اجتماعی ناپایدار و غالباً به هدف های از پیش تعیین شده نیز نمی رسند.

الگوهای توسعه اقتصادیاجتماعی جامعه محور، ضمن توانمندسازی مردم، زمینه های مشارکت فعال آنان را در برنامه های توسعه فراهم می کنند. مسئولیت پذیری اجتماعی آحاد مردم و مشارکت سازمان های مردم نهاد، شاکله اصلی این رویکرد است.

واقعیت امر این است که توسعه در کشور ما مستلزم ظرفیت سازی کار آفرینانه در بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه است. این امر منجر به پرورش افرادی می شود که می توانند در بخش های مختلف جامعه کسب و کارهای نوین ایجاد کنند، ظرفیت های موجود را توسعه دهند و با نوآوری، مشکلات جامعه، دولت و بخش عمومی را کاهش دهند. در صورت تحقق این هدف مهم، از ظرفیت های بالقوه در جامعه حداکثر استفاده به عمل خواهد آمد و اشتغالزایی، عدالت و رفاه اجتماعی، توسعه پایدار، افزایش کیفیت زندگی، نشاط و امید به زندگی در این مناطق را به دنبال دارد.

دگرگونی و تحولات در سراسر جهان امروز باعث شده است که کارآفرینی بیش از پیش اهمیت یافته و سازمانها بیشتر از گذشته نیازمند نوآوری و کارآفرینی برای تطبیق با شرایط جدید باشند. در این راستا کارآفرینان اجتماعی که ویژگیها و رفتارهایی شبیه به کارآفرینان اقتصادی دارند بیشتر با کارها و فعالیتهای دلسوزانه و حمایت کننده ارتباط داشته و برای حل مشکلات اجتماعی تصور و بینش مطلوبی دارند. ازجمله نتایج به دست آمده مربوط به توسعه کارآفرینی اجتماعی، افزایش نوآوری، ارتقای سطح فناوری، افزایش اشتغال، تولید دانش فنی و تولید و توزیع درآمد در سطح جامعه است.

دیروز جهاد مقدس (دفاع مقدس) و جهاد سازندگی بود و یکی از درس‌های مهم دوران هشت سال دفاع مقدس بحث بازدارندگی است و امروز در جنگ اقتصادی نیز ما باید از روش‌ها و الگو‌های بازدارندگی آن دوران، بهره‌مند شویم. یکی از توجهات مهمی که باید در این جنگ داشت، اقدام و عمل در راستای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است که لازمه تحقق بازدارندگی اقتصادی می‌باشد و باور کنیم که می‌شود و ما می‌توانیم.

ما امروز در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار گرفته‌ایم، مأموریت ما، رونق تولید است در راستای افزایش توان بازدارندگی اقتصادی و ما باید به عنوان مجاهدان عرصه جنگ اقتصادی با رمز عملیاتی رونق تولید به مصاف دشمنی برویم که تهاجم حداکثری را در دستور کار خود قرار داده و باید به سهم خود، نقش خود را در رسیدن کشور به نقطه بازدارندگی اقتصادی و اوج اقتدار اقتصادی به خوبی ایفا کنیم.

در شرایط فعلی که انواع تحریم ها حادث شده، ضرورت انتقال دانش فنی، استفاده حداکثری از زیرساخت های تولیدی و ارتقا بهره وری به منظور پوشش حداکثری نیازهای جامعه را الزامی نموده است لذا سازمان اقتصادی کوثر و دیگر متولیان بخش کشاورزی می بایست با سرلوحه قراردادن فرموده آن رهبر فرزانه که، اقتصاد مقاومتی؛ الگویی الهام ‌بخش از نظام اقتصادی اسلام و فرصت مناسبی برای تحقق حماسه اقتصادی است با به کارگیری سیاست های کلی ابلاغی به منظور اتخاذ تدابیری جهت برون رفت از مشکلات فعلی و دفع تهدیدات احتمالی آینده با رویکرد به کارگیری ظرفیت ها و قابلیت های متنوع در بستر جغرافیای مزیت های مناطق کشور راهکارهایی را پیش بینی نمایند، تا با تلاشی مضاعف بتوانیم آنچه حداکثر توان عملیاتی داریم برای کاهش آسیب پذیری کشور در برابر تحریم های ظالمانه با به کارگیری راهکارهای نوآورانه و مبتنی بر مشارکت های مردمی و اتخاذ راهبرد ایجاد زنجیره های کامل تولیدی بر بستر ایجاد و توسعه خوشه های صنعتی همت گماریم.

توسعه کسب و کارهای نوپای کشاورزی دریچه ای برای آغاز یک فعالیت کارآفرینانه کشاورزی است، اما در این مسیر موانع و مشکلاتی برای آغاز این شرکتها وجود دارد. به جهت کاهش یا رفع موانع موجود در بخش کسب و کارهای نوپای کشاورزی، بایستی زیرساخت های مناسبی را برای اینکار فراهم نمود یا زیرساختهای موجود را اصلاح کرد یا گسترش داد. زیرا اولین اصل مهم در توسعه کارآفرینی در سطح کلان، ایجاد و توسعه زیرساخت های مناسب برای کارآفرینان این بخش است که باعث ایجاد فرصت های شغلی بیشتر، افزایش بازدهی و بهره وری تولیدات نوین کشاورزی میشود و این اقدام از وظایف کلیدی ما متولیان این بخش می باشد.

 

 

 

حامد قلی خانیان