info@kaico.org 02154983000

توسعه زنجیره تولید در صنعت ماکیان گامی در راستای توسعه پایدار

باتوجه به رشدسریع جمعیت و وابستگی روزافزون انسان به منابع غذایی، ادامه روند افزایش مصرف، درآینده ای نه چندان دور ما را با بحران شدید روبرو خواهد ساخت از طرفی رشد شتابان قیمت گوشت مرغ   علی رغم افزایش واحدهای مرغداری در سال‌های اخیر، تولیدات این بخش رشد متناسب با پتانسیل موجود را نداشته است و در ماه‌های اخیر ابعاد نگران‌کننده‌ای پیدا کرده است.  همچنان با توجه به پرورش طیور گوشتی در کشور و توجه خاص متولیان امور و برنامه ریزان در افزایش میزان تولید به نظرمی رسد همچنان اصلی ترین اهداف توسعه ای هنوز محقق نگشته است.

به همین منظور در کشور های مختلف جهان سالهاست با هدف رفع وابستگی جامعه به مصرف گوشت مرغ، بهبود امنیت غذایی و توسعه و حمایت از تولیدکنندگان، پرورش بوقلمون، بلدرچین و شترمرغ به صورت یکی از شاخه های صنعت پرورش طیور تجلی پیدا کرده و فارم های بزرگی در بسیاری از کشورها برای این منظور به وجود آمده است. در کشور ما نیز طی یکی دو دهه گذشته پرورش صنعتی این پرندگان شروع شده است.

واحد کسب و کار مستقل استراتژیک کوثر ماکیان در اوایل سال 1399 با هدف تسهیل فرایند تولید و به منظور تکمیل سبد محصولات پروتئینی و بهره گیری از ظرفیت های موجود و کاهش وابستگی به گوشت مرغ و افزایش امنیت غذایی و مشارکت و سرمایه‌گذاری در واحد‌های غیرفعال یا نیمه فعال بخش خصوصی و دولتی، پس از مطالعات کارشناسی و بررسی های انجام‌گرفته در معاونت تولید شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی تشکیل شد، نخستین فارم این واحد در ایستگاه ملی تحقیق و توسعه بوقلمون کشور وابسته به سازمان تحقیقات کشاورزی  واقع در شهرستان بناب راه اندازی شد و تعداد ۵۵۰۰ قطعه جوجه بوقلمون برای دور اول با موفقیت پرورش یافت. هم‌زمان، در طرح های مشارکتی با تولیدکنندگان بخش خصوصی نیز در اولین گام بالغ بر 100تن گوشت بوقلمون در استان فارس منطقه دشت ارژن توسط این واحد تولید شد. این واحد همچنین درقالب مشارکت در تولید گوشت بوقلمون در استان های کرمانشاه و قزوین و شهرستان ورامین با مجموع 50هزار قطعه معادل حدود 500تن گوشت بوقلمون در سال را در دستور کار دارد. باتوجه به قیمت و ارزش غذایی گوشت بوقلمون پیش بینی می شود در آینده سرانه مصرف گوشت این پرنده افزایش چشم گیری داشته باشد.

باتوجه به مزیت نسبی گوشت بلدرچین و ظرفیت های موجود در واحد لذا پرورش این پرنده نیز در دستور کار واحد است و تاکنون مجموعاً 50هزار قطعه در فارم مالکیتی کردان و مشارکتی چهارباغ استان البرز صورت پذیرفته که تا پایان سال جاری پرورش 300هزار قطعه پیش بینی شده است.  همچنین فارم شترمرغ مولد این واحد واقع در مجتمع تفریحی فرهنگی ایثار منطقه کردان با 4 خانواده شترمرغ مولد به منظور تولید جوجه شروع به فعالیت نمود و امروز برنامه توسعه و تکمیل زنجیره تولید گوشت شترمرغ این واحد در همان محل در دستور کار قرار دارد.

وابستگی عموم به گوشت مرغ نه‌تنها سبد پروتئین حیوانی خانوار‌ها را محدود کرده، بلکه اقتصاد در این حوزه را نیز بسیار شکننده کرده است. طوری که کالای جایگزین مناسبی برای گوشت مرغ متصور نیستیم. این در حالی است که ظرفیت‌های بالقوه تولیدی و سرمایه انسانی بزرگی در کشور وجود دارد که می توانند کالا‌های جایگزین مثل گوشت بوقلمون و سایر ماکیان را نیز وارد زنجیره طیور کنند. در این بین مشارکت با مردم، امکان عرضه مستقیم محصول، سلامت محصول و وجود بازار‌های داخلی و بین‌المللی انگیزه ی خوبی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه می باشند. اگر امکان صادرات گوشت این پرندگان فراهم شود می تواند ارزآوری قابل‌توجهی برای کشور داشته باشد که ارز حاصل از آن در رونق تولید و توسعه کشاورزی فعال خواهد شد. به‌خصوص بازار‌های آسیای مرکزی و خاورمیانه بسیار جذاب هستند و ایران نیز خوشبختانه محصولاتی با ارزشِ رقابتی بالا را می تواند در این مناطق عرضه کند. برای تکمیل زنجیره های تولید در حوزه سایر ماکیان سرمایه‌گذاری خوبی انجام شده و متخصصان کشور در این حوزه فعالیت زیادی داشته اند و پیشرفت قابل‌توجهی در سال های اخیر مشاهده‌شده که نتیجه ی آن خوداتکایی اقتصادی و امنیت غذایی خواهد بود.

محمد علی هادی زاده