info@kaico.org 02154983000

بررسی ظرفیت های همکاری بین هلدینگ کشاورزی کوثر و منطقه آزاد ماکو

هیئتی از مدیران شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر به منظور بررسی ظرفیت های تجاری و اقتصادی و بازدید، ضمن سفر به استان آذربایجان غربی با مدیران منطقه آزاد ماکو دیدار و تبادل نظر کردند

به گزارش روابط عمومی گروه سرمایه گذاری کشاورزی کوثر روز چهارشنبه ۱۸ خراد ۱۴۰۱ گروهی از مدیران و کارشناسان این گروه به نمایندگی از مدیرعامل محترم هلدینگ از منطقه آزاد ماکو بازدید و با معاونین آن منطقه پیرامون امکان سنجی توسعه همکاری گفتگو کردند. در این نشست حافظی فر، معاون اقتصادی منطقه آزاد ماکو و زینالی زاده مدیر بخش کشاورزی و منابع طبیعی این منطقه از ظرفیت های منحصر به فرد منطقه آزاد ماکو و استان آذربایجان غربی در حوزه تجارت و تولید به ویژه در بخش کشاورزی گفتند.
ابتدای این نشست حافظی فر با اشاره به وسعت این منطقه بیان کرد: منطقه آزاد اقتصادی ماکو با داشتن ۵۰۰ هزار هکتار مساحت، در صدر فهرست بزرگترین مناطق آزاد تجاری جهان قرار دارد. این منطقه در منتهی الیه شمال غربی کشور واقع شده و حدود ۷۵ درصد مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده است.
وی در مورد دسترسی های تجارت با کشورهای منطقه از طریق این منطقه گفت: منطقه آزاد ماکو در مجاورت کشورهای ترکیه، ارمنستان، گرجستان و جمهوری آذربایجان (خودمختار نخجوان) واقع گردیده و نزدیکترین مسیر ترانزیت به اروپا، روسیه، کشورهای آسیای میانه و قفقاز است و با دارا بودن جمعیت بیش از ۳۰۰ میلیون نفری در همسایگی اش، به طور ایده آلی در مسیر گذرگاه جهانی قرار گرفته است. گمرک بازرگان با قدمتی ۱۰۰ ساله به عنوان بزرگترین گمرک زمینی کشور یکی از مهمترین مرزهای رقابت پذیر منطقه برای نقل و انتقال کالا به کردیور شرق به غرب است.
وی ادامه داد: مزیت های منحصر به فرد حمل و نقلی منطقه من جمله فرودگاه بین المللی ماکو، مرز هوایی منطقه و همچنین پروژه مسیر ریلی ایران-ترکیه این امکان را فراهم می آورد که کالاها به طور سریع و بدون وقفه به بازارهای داخلی و خارجی سرازیر شوند.
مقام ارشد منطقه آزاد ماکو با اشاره به مزیت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو افزود: بخشی از مزایا و مشوق هایی که تولید را در منطقه آزاد ماکو به صرفه می کند عبارتند از:
– ورود مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی بدون پرداخت عوارض گمرکی،
-ارسال محصولات به داخل کشور بدون پرداخت بخشی از عوارض گمرکی،
-معافیت مالیاتی بیست ساله برای کلیه فعالیت ها،
-امکان ثبت شرکت و مالکیت اراضی به اینگونه شرکت ها و …
زینالی زاده نیز با بر شمردن تعدادی از هلدینگ های بزرگ حوزه کشاورزی که در این منطقه سرمایه گذاری کرده اند، به معرفی بخشی از ظرفیت های ویژه منطقه در بخش کشاورزی پرداخت و خاک جوان و حاصلخیز منطقه و توسعه شیلات به (خصوص پرورش ماهی کپور، قزل الا) با وجود رود مرزی ارس و تقاضای بالای منطقه برای احداث واحدهای مرغ تخم گذار و گوشتی را از جذابیت های آن برای جلب مشارکت گروه سرمایه گذاری کشاورزی دانست.​

محمد حسین پیریایی