info@kaico.org 02154983000

بازدید وزیر جهاد کشاورزی از غرفه گروه کشاورزی کوثر درهجدهمین نمایشگاه دام طیور و صنایع وابسته

صبح روز شنبه مورخ 98/05/26 وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه از هجدهمین نمایشگاه بین المللی دام ، طیور و صنایع وابسته وغرفه گروه کشاورزی کوثر  بازدید کرد وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به ظرفیت هایی که در داخل کشور وجود دارد ما یکی از کشورهایی محسوب می شویم که در رابطه با دام و طیور می توانیم هم به اقصی نقاط دنیا صادرات داشته باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید از هجدهمین نمایشگاه دام و طیور و صنایع وابسته در جمع خبرنگاران اظهار کرد: صنعت دامپروری ما در دنیا شناخته شده است و در بخش طیور سالانه بیش از دو ونیم میلیون تن تولید گوشت سفید داریم و از نظر دام و دامپروری یکی از کشورهای مطرح در دنیا هستیم.

وی افزود: خوشبختانه هم ارتباط بین المللی بین تولیدکنندگان ما برقرار است و هم در ارتباط با مسائل مربوط به مکمل ها، واکسن ها، خوراک دام پیشرفت های خوبی را داشته ایم.

حجتی تصریح کرد: وضعیت ضریب تبدیل ما در بعضی واحدهای نمونه در صنعت طیور به یک و شش دهم رسیده که بخشی از آن در اثر برگزاری همین نمایشگاه ها است که تولیدکنندگان ما را با دنیا آشنا کرده و تجربیات را با هم تبادل می کنند.

IMG_9052_800x533

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با ظرفیت تولید محصولات دام و طیور در کشور خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت هایی که در داخل کشور وجود دارد ما یکی از کشورهایی محسوب می شویم که در رابطه با دام و طیور می توانیم هم به اقصی نقاط دنیا صادرات داشته باشیم و هم بالاترین بهره‌وری و راندمان تولیدات خود را در داخل کشور داشته باشیم و بتوانیم با پایین ترین قیمت آن را به بازارهای داخلی عرضه کنیم.

image10_449x800

وی با اشاره به مشکلات تولید خوراک دام و طیور در کشور عنوان کرد: ما در اصلِ خوراک دام و طیور مشکل داریم، به این دلیل که عمده خوراک طیور که ذرت دانه ای و کنجاله سویا است و عمدتا کشت های تابستانی محسوب می شود را ما به دلیل محدودیت منابع آبی نمی توانیم تولید کنیم  و بخشی از نیازمان را باید وارد کنیم.

حجتی در ادامه تصریح کرد: این سال ها در ارتباط با توسعه کلزا اقدامات خوبی انجام شده و به تدریج کنجاله کلزا هم به جای کنجاله سویا به جیره طیور وارد شده است که استقبال خوبی هم شده و از کیفیت خوبی هم برخوردار بوده است؛ بنابراین از این طریق بخشی از نیاز جایگزین خواهد شد.

وی با اشاره به نحوه و میزان تامین نهاده های دام و طیور تاکید کرد: وضعیت تامین و واردات بسیار خوب است و مسئولین بنادر و گمرک نگران دپوی نهاده ها در بنادر هستند و بیش از اندازه مورد نیاز بار به بنادر وارد شده است.

حامد قلی خانیان